Присаждането е един от начините за размножаване на лозите и се използва, когато искате да внесете корекция в сорта или пък да произведете облагороден посадъчен материал. Има различни начини за присаждане на лоза
Тук от значение е чистотата и остротата на използваното от вас ножче. Важно е да дезинфекцирате преди работа и да наточите остриетата;
Когато междуредията в лозето се поддържат в затревено състояние с подходящи тревни смеси, тогава борбата с плевелите се извършва с косене.
Флекси резервоари Флекси (гъвкави) резервоари за течен тор
Лозарството като наука се състои от общо лозарство – изучава биологията, екологията, размножаването и агротехниката на лозовата култура, и ампелография – наука за сортовете и видовете лози и селекцията на лозата.
Борбата с тях все по-често се води от любителите чрез почвообработки, което е по-трудно от използването на хербициди, но много по-чисто и без химия.
Напролет отгрибването на лозите трябва да се прави винаги преди да е започнало набъбването на зимните очи, защото след покарването на пъпките се увеличава силно опасността от оронването лозя им.
Те са най-сериозният конкурент на лозите и ако ги оставим на мира, силно намаляват добива и общото състояние на насаждението.
Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси
На зелено можем да присаждаме по време на вегетацията на растенията - от края на май до средата на юли.
Това налага дискуването да се редува с разрохкване и периодично да се изменя дълбочината на работа.
Лозата може да се отглежда на различни почви, включително и на такива, където другите култури се развиват слабо. Най-подходящи обаче са дълбоките, рохкави, бързо затоплящи се почви.
Лозарството има тесни връзки с физиологията на растенията, ботаниката, генетиката, биохимията, почвознанието, агрохимията и други.
Калемите, които ще присаждаме, трябва да са отрязани предварително и да са поставени в съд с вода.
Comments on “Подробни бележки за отглеждане на грозде”